• LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI


            •  

                Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
              Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymują od państwa wsparcie finansowe, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

              Nasza szkoła otrzymała w ramach projektu dotację w wysokości 30 000 zł i zakupiła następujący sprzęt:

              1. Drukarka 3D MakerBot Sketch,

              2. Mikroport Boya BY-WM4 PRO K1

              3. Stacja lutownicza Zhaoxin 936DH - 75W

              4. Aparat fotograficzny Canon EOS M50 MARK II BK M15-45S

              5. Statyw do aparatu i kamery ARKAS WT 4057 czarny,

              6. ZESTAW STUDYJNY SOFTBOX 50x70cm

              7. Mikrofon nakamerowy MKE 200 w Sennheiser

              8. Klocki konstrukcyjne Edu Pastel 370 el

              9. EDU CODE 420 + KSIĄŻKA CODE

              10. Robot Dash

              11. Robot Qoopers

              12. Klocki LEGO Education SPIKE Prime

              13. klocki EDU +CONCEPT 450 + KSIĄŻKA

              14. Klocki konstrukcyjne Edu Technic 420 el

              15. Laptop Acer TravelMate P2 TMP215-53 i5

              16. Zestaw FORBOT do kursu Arduino

            • STYCZEŃ 2024

            • Na lekcjach informatyki uczniowie klasy 7 poznali podstawy modelowania w programie Tinkercad. Program pozwala projektować i testować złożone projekty utworzone przy użyciu prostych brył lub gotowych elementów. Uczy pracy na płaszczyźnie w osi XYZ, rozwija myślenie przestrzenne, twórcze, abstrakcyjne. Uczniowie zaprojektowali podstawkę pod smartfon, której model został wydrukowany w drukarce 3-D.

            • Klocki LEGO® Education SPIKE™ Prime

            • Wykorzystując programowalne klocki LEGO® Education SPIKE™ Prime zakupione w ramach programu #Labolatoria Przyszłości uczniowie klasy 7 zbudowali model pojazdu, który następnie został uruchomiony. Uczniowie rozwijali swoje zainteresowania, a przede wszystkim kompetencje z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka), które odgrywają znaczącą rolę. Takie zajęcia są niezwykle inspirujące i kreatywne.

            • Świąteczne ozdoby z drukarki 3D

            •     Grudzień to idealna okazja do przygotowania ozdób nawiązujących do Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie klas IV -VIII na lekcjach informatyki mieli okazję obserwować proces wymiany i załadowania filamentu do drukarki 3D oraz wydruk: renifera, śnieżynek, renifera, anoiłka, bałwanka,  które ozdobiły klasową choinkę .

            • Listopad 2023

            •      Uczniowie klas I - III na zajęciach pozalekcyjnych programowali pociąg Intelino zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Samodzielnie tworzyli tory przejazdów i kodowali zadania dla pociągu. za pomocą kolorowych płytek, które można umieścić na torach. Była to kreatywna zabawa rozwijająca umiejętności programowania i współpracy.

            • Miesiąc Kwiecień

            • W ramach programu "Laboratoria Przyszłości"  dzieci klas 1-3 oraz młodsze podczas zajęć pozalekcyjnych  wykorzystują klocki KORBO. Wykorzystanie tych klocków jest wielowymiarowe, ponieważ uruchamiają one wyobraźnię, logiczne myślenie, doskonalą sprawność manualną oraz uczą dzieci współpracy w zespole. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem projektują i budują najróżniejsze konstrukcje, a później wprawiają je w ruch.

            • Miesiąc Marzec

            •      Kolejne spotkanie z pociągiem Intelino. Jest to zaawansowana technologicznie zabawka, która zachwyca nawet małe dzieci swoją łatwością obsługi. W aktywnej zabawie dzieci ćwiczą umiejętności STEAM i odkrywają zasady programowania. Pociąg posiada wiele możliwości:

              - łączy zabawę manualną z cyfrowym światem (obsługa tabletem),

              - uczy logicznego myślenia,

              - rozwija umiejętności w dyscyplinach STEM (Science, technology, engineering and mathematics),

              - rozwija kreatywność,

              - integruje dzieci

            • Miesiąc Luty

            • Zajęcia z wykorzystaniem robota Dash zakupionego w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości" cieszą się dużym zainteresowaniem. Dzięki niemu nawet najmłodsi uczniowie poznają podstawy elektroniki. Sterowanie oraz programowanie odbywa się z poziomu aplikacji na urządzenia mobilne. Podczas zabawy z robotem, dzieci rozwijają swoje umiejętności logicznego myślenia, rozwiązywania problemów oraz uczą się podstaw programowania.  Przy tym zupełnie nieświadomie rozwijają kreatywne podejście, precyzyjne prezentowanie swoich myśli, współpracę w grupie i uczą się podstaw języka angielskiego.

               

            • Miesiąc Grudzień

            •     W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości" otrzymaliśmy między innymi Drukarkę 3D, która na stałe jest umieszczona w pracowni komputerowej. Po instalacji drukarki uczniowie zapoznali się z przepisami BHP podczas obsługi drukarki.

              Podczas pierwszych zajęć uczniowie klasy VIII zostali zapoznani z ogólną budową, działaniem i zastosowaniem drukarki w praktyce.

              Udało nam się z sukcesem wydrukować nasze pierwszy element - podstawka.

            • Miesiąc Listopad

            •       Uczniowie klasy 1 i 2 na zajęciach pozalekcyjnych programowali pociąg Intelino zakupiony w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości". Samodzielnie tworzyli tory przejazdów i kodowali odpowiednimi kolorami zadania dla pojazdu. Pociąg można zaprogramować bez ekranu za pomocą kolorowych płytek, które można umieścić na torach. Można przyspieszyć, trenować lub zwalniać, kierować w lewo lub w prawo na skrzyżowaniach torów, zmieniać kierunek ruchu lub zatrzymywać. Była to kreatywna zabawa rozwijająca umiejętności programowania i współpracy.

            • Miesiąc Październik

            •       Pierwsze spotkania z Klockami Korbo to swobodne konstruowanie własnych budowli a także ruchomych obrazów z wykorzystaniem instrukcji obrazkowej. Możliwość wprawienia w ruch powstałych konstrukcji dawała dzieciom poczucie sprawstwa oraz wzbudziła wiele pozytywnych emocji.