W środę 21 września 2022 roku uczniowie klasy VIII uczestniczyli w przedsięwzięciu pod hasłem: Zawodowy strzał w 10! – wybierz swoją przyszłość organizowanym przez Lubelskiego Kuratora Oświaty we współpracy z organami prowadzącymi szkoły ponadpodstawowe. Przedsięwzięcie odbyło się w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu, którego celem była przede wszystkich promocja szkolnictwa zawodowego, zachęcenie uczniów do podjęcia nauki w szkołach branżowych i technikach, świadome planowanie przebiegu dalszej kariery edukacyjnej jak również zmiana panujących w społeczeństwie stereotypów o wyższości szkolnictwa ogólnego nad zawodowym. Dzięki atrakcyjnym stoiskom, pokazom oraz prezentacjom uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele zawodów z bliska i porozmawiać z przyszłymi absolwentami szkół branżowych.
Aktualności
Zawodowy strzał w 10
Informacja o pogrzebie Pana Pawła Kryszczuka
Z głębokim bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci nauczyciela Pawła Kryszczuka
"Odszedłeś cicho, bez słów pożegnania
tak jakbyś nie chciał, swym odejściem smucić...
jakbyś uwierzył w godzinę rozstania,
że masz niebawem z dobrą wieścią wrócić…"Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy o śmierci naszego Kolegi i Przyjaciela Pana Pawła Kryszczuka – nauczyciela i wychowawcy w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Róży Zamoyskiej w Szczebrzeszynie.
Pan Paweł był nauczycielem matematyki i wychowawcą w naszej szkole od 1 września 2012r. Przez 10 lat dzielił się swoją wiedzą matematyczną z uczniami po mistrzowsku wprowadzając ich w niełatwe tajniki „królowej nauk” oraz wychowując ich na dobrych, szlachetnych ludzi.
Śmierć Pana Pawła ciągle jest dla nas zaskoczeniem. Przyszła nie w porę, zbyt wcześnie. Odebrała nam człowieka o wielkim sercu, pełnego ciepła i nadzwyczajnej dobroci, który był dla nas przykładem. Doceniał, dopingował, inspirował, wierzył w każdego z nas, utwierdzał, że każdy jest wartościowy, najlepszy w tym, co robi. Nie było dla Niego rzeczy niemożliwych, zawsze mogliśmy liczyć na Jego pomoc. Miał niespotykane poczucie humoru, którym wszystkich ujmował za serce.
Łączymy się w bólu z pogrążoną w żałobie Rodziną
Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Pracownicy Obsługi,
Absolwenci, Uczniowie, Rodzice
Szkoły Podstawowej nr 3 im. Róży Zamoyskiej
w Szczebrzeszynie
oraz
Zarząd Stowarzyszenia Oświatowego „Klemensów”
Żegnaj nasz Drogi Pawle - Kolego, Przyjacielu, nasz Mistrzu Matematyczny, Wspaniały Człowieku. Pozostawiłeś ogromny smutek i żal, pustkę…
Informacje o uroczystościach pogrzebowych przekażemy wkrótce.
Rajd rowerowy po Roztoczu
Dnia 13 września 2022r. uczniowie naszej szkoły na czele z Dyrektorem Szkoły i Opiekunami udali się na rajd rowerowy szlakiem Róży i Jana Zamoyskich.
Celem naszej wyprawy było kształtowanie postaw patriotycznych, proekologicznych i prozdrowotnych. Było to również lekcja powagi i szacunku w miejscach pamięci narodowej, mięliśmy okazję oddać cześć i hołd naszej Patronce Róży Zamoyskiej wraz z Rodziną. Nasza wyprawa to również niwelowanie problemów zdrowia psychicznego, powstałych na skutek izolacji społecznej. To też bezpośrednie obcowanie z pięknem natury, ze szczególną uwagą na rozwijanie postaw odpowiedzialnych za środowisko. Poznawanie piękna naszej „Małej Ojczyzny” delektując się aktywnością ruchową – podczas rajdu rowerowego.
Trasa wiodła ścieżką rowerową przez Szczebrzeszyn, Brody Małe, Zwierzyniec do Florianki - dawnej leśniczówki Ordynacji Zamoyskiej, zbudowanej w 1830r. Po drodze podziwialiśmy piękno Roztoczańskiego Parku Narodowego, słuchaliśmy śpiewu ptaków, oglądaliśmy stado koników polskich. Pierwszy przystanek zaplanowaliśmy przy pomniku poświęconym pomordowanej ludności więzionej w Obozie Przejściowym w Zwierzyńcu. Nieopodal znajdującego się kościoła p.w. Matki Bożej Królowej Polski powstałego na terenie dawnego Obozu Przejściowego. Tutaj odnaleźliśmy tablicę upamiętniającą działalność Róży i Jana Zamoyskich w czasie II wojny światowej - „Odeszli, ale pozostaną w naszej pamięci i tych, którzy po nas przyjdą …”.
Po krótkiej przerwie wyruszyliśmy w drogę na Floriankę, gdzie znajduje się Izba Leśna z pamiątkami, zdjęciami z życia Rodu Jana i Róży Zamoyskich. W kolejnej izbie oglądaliśmy ekspozycję etnograficzna utrwalającą życie rodziny leśniczego w latach 30 XX wieku: kancelarię, kuchnię, sypialnię, sień. W tym budynku również urodziła się znana malarka Aleksandra Wachniewska. W kolejnej oglądaliśmy jej obrazy, na których uwieczniła krajobrazy i przyrodę Roztocza.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym w Zwierzyńcu. Dzieci miały tutaj możliwość podziwiania fauny i flory Roztocza. Spotkaliśmy się z przemiłym przyjęciem przez Dyrekcję i Pracowników Ośrodka. Użyczono nam miejsce na odpoczynek, upieczenie i spożycie kiełbasek. Po nabraniu sił wyruszyliśmy w drogę powrotną do Szczebrzeszyna. Szczęśliwi, pełni wrażeń i zdobytej wiedzy o naszej Patronce bezpiecznie powróciliśmy do domu.
Była to fantastyczna wyprawa rowerowa.
45
Tydzień profilaktyki chorób zakaźnych - konferencja on-line
W związku z trwającym w dniach 12-16 września 2022 r. „Tygodniem profilaktyki chorób zakaźnych” zainicjowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Kuratorium Oświaty w Lublinie przygotowało propozycje konferencji on-line.
W dniu 14 września 2022 r. o godz. 16.30 do udziału w wideokonferencji zapraszamy rodziców. Proponujemy spotkanie na temat profilaktyki chorób zakaźnych, które poprowadzi Pan płk dr n. biol. Aleksander Michalski Komendant 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie.
Link do wideokonferencji dla rodziców:
Serdecznie zapraszamy rodziców do połączenia się i udziału w wideokonferencji.
NARODOWE CZYTANIE 2022
Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w XI Edycji w Narodowym Czytaniu. W tym roku para prezydencka wybrała „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Klasa VII przygotowała w formie prezentacji multimedialnej kalendarium życia i twórczości naszego wieszcza, (miała możliwość zaprezentowania jej przed społecznością szkoły).
Następnie Dyrektor, Zarząd Stowarzyszenia Oświatowego, Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie przedstawili ballady „Powrót taty” i „Pani Twardowska”. Najmłodsi aktorzy mieli dopiero trzy lata. Inscenizacje zostały bardzo ciepło przyjęte przez publiczność.
Dziękujemy w imieniu Dyrektora Szkoły i Stowarzyszenia Oświatowego „Klemensów” rodzinie Mikołaja z klasy VI, która w całości (tj. mama, tata i czwórka dzieci) zaangażowała się w nasze przedsięwzięcie. Dziękujemy też rodzicom Amelki z klasy VIII, nauczycielom , uczniom i wychowawcom klasy I, VIII i IV za trud włożony w mistrzowskie odegranie bohaterów ballad. Dużym wyzwaniem było dla Zarządu Stowarzyszenia wcielenie się w rolę Pani Twardowskiej i Mentora. Poradzili sobie po mistrzowsku. Miłym akcentem na zakończenie było wręcznie róż wszystkim zebranym przez „przekupkę z Krakowa” panią Dorotę.
Zapraszamy za rok.
Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w XI Edycji w Narodowym Czytaniu. W tym roku para prezydencka wybrała „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Klasa VII przygotowała w formie prezentacji multimedialnej kalendarium życia i twórczości naszego wieszcza, (miała możliwość zaprezentowania jej przed społecznością szkoły).
Następnie Dyrektor, Zarząd Stowarzyszenia Oświatowego, Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie przedstawili ballady „Powrót taty” i „Pani Twardowska”. Najmłodsi aktorzy mieli dopiero trzy lata. Inscenizacje zostały bardzo ciepło przyjęte przez publiczność.
Dziękujemy w imieniu Dyrektora Szkoły i Stowarzyszenia Oświatowego „Klemensów” rodzinie Mikołaja z klasy VI, która w całości (tj. mama, tata i czwórka dzieci) zaangażowała się w nasze przedsięwzięcie. Dziękujemy też rodzicom Amelki z klasy VIII, nauczycielom , uczniom i wychowawcom klasy I, VIII i IV za trud włożony w mistrzowskie odegranie bohaterów ballad. Dużym wyzwaniem było dla Zarządu Stowarzyszenia wcielenie się w rolę Pani Twardowskiej i Mentora. Poradzili sobie po mistrzowsku. Miłym akcentem na zakończenie było wręcznie róż wszystkim zebranym przez „przekupkę z Krakowa” panią Dorotę.
Zapraszamy za rok.
24
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
1 września rozpoczął się nowy rok szkolny 2022/2023. Po Mszy św. odprawionej w kościele św. Mikołaja w Szczebrzeszynie społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej na uroczystym apelu. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły odśpiewaliśmy hymn państwowy, później dzieci złożyły kwiaty w kąciku Patrona a następnie delegacja uczniów klas starszych zapała znicze w miejscach pamięci narodowej. Na prośbę Pani Dyrektor wszyscy zebrani minutą ciszy uczcili poległych w czasie II wojny światowej. Dyrektor Jolanta Szpunar serdecznie powitała wszystkich zebranych, a szczególnie dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I, które zaczynają dopiero przygodę z nauką.
Po krótkiej części artystycznej w wykonaniu klasy III odśpiewaliśmy hymn szkoły, po czym uczniowie rozeszli się na pierwsze po wakacjach spotkania z wychowawcami klas.
Życzymy wszystkim uczniom, aby nowy rok szkolny 2022/2023 obfitował w sukcesy potwierdzone wysokimi ocenami, a nauka i praca była źródłem przyjemności i satysfakcji.
4
WYPRAWKA PRZEDSZKOLAKA
Wyprawka dla dzieci z oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2022/2023
plik do pobrania wyprawka2022-23.pdf
Wykaz podręczników- oddział przedszkolny, religia
WYKAZ PODRĘCZNIKÓW W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
NA ROK SZKOLNY 2022/2023
plik do pobrania wykaz_podrecznikow-oddzial-przedszkolny2022-23.pdf
PODRĘCZNIKI DO RELIGII OBOWIĄZUJĄCE W ROKU SZKOLNYM 2022/2023
plik do pobrania_PODRECZNIKI_DO_RELIGII.pdf
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
24 czerwca 2022 roku odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022. Zgodnie z tradycją szkoły rozpoczęliśmy polonezem w wykonaniu klasy VIII.
Pani Dyrektor wręczyła uczniom wyróżniającym się w nauce świadectwa i listy gratulacyjne dla rodziców. Jak co roku nagrody oraz stypendia dla wyróżniających się uczniów naszej szkoły zostały ufundowane przez Państwa Zamoyskich, którzy mimo sytuacji związanej z pandemią, pamiętali o nas. Dziękujemy całemu Rodowi Zamoyskich za gorące serca, ofiarność oraz nieocenioną dla nas życzliwość .
Następnie w części artystycznej uczniowie pokazali „kwiatki ze szkolnej rabatki – z życia klasy VIII". Absolwenci podziękowali dyrektor, nauczycielom i paniom z obsługi za ich ofiarną pracę. Dzieci z klas młodszych po wierszach o wakacjach piosenka zaprosiły wszystkich na Roztocze. Na koniec Dyrektor szkoły ogłosiła, ze zadzwoni już ostatni dzwonek roku szkolnego 2021/22 i rozpoczną się upragnione wakacje.
Wszystkim uczniom życzymy bezpiecznych i udanych wakacji.
Do zobaczenia we wrześniu!
76
Zakończenie Roku Szkolnego 2021/2022
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
ODBĘDZIE SIĘ DNIA 24 CZERWCA 2022 ROKU O GODZINIE 9.10
Msza Święta w Kościele pw. Św. Mikołaja w Szczebrzeszynie z okazji zakończenia roku szkolnego
odbędzie się w piątek o godz. 08.00.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
Dyrektor oraz Grono Pedagogiczne
Szkoły Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Szczebrzeszynie
BEZPIECZNE WAKACJE
Najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:
-
Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
-
Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
-
Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
-
Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
-
Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
-
Nie rozmawiaj z obcymi.
-
Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
-
Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
-
Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
-
Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
-
Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
-
Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
-
Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
-
Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
-
Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
-
W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
-
Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
-
Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
-
Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
-
Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
-
Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
-
Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
-
Nie rozpalaj ogniska w lesie.
-
Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
-
Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.
APEL LUBELSKIEGO KURATORA OŚWIATY - TERESY MISIUK:
Korzystanie przez dzieci i młodzież szkolną z nieodpowiednich kąpielisk i innych miejsc zabaw i rekreacji będzie najpoważniejszym zagrożeniem i głównym obszarem działań profilaktycznych realizowanych przez szkołę. Należy poruszyć następujące zagadnienia:
• omówić zagrożenia występujące w okresie letnim w danej miejscowości, dzielnicy lub najbliższej okolicy,
• przekaz treści które pozwolą zrozumieć niebezpieczeństwo wynikające z korzystania z nieodpowiednich miejsc rekreacji i kąpieli,
• uświadomić potrzebę informowania osób dorosłych o zaobserwowanych zagrożeniach,
• przekazać (przypomnieć) zasady wzywania i udzielania pomocy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia
• poinformować ogół społeczności szkolnej i lokalnej o stworzonych przez szkołę możliwościach korzystania z bezpiecznych obiektów szkolnych lub gminnych (miejskich).
Poradniki i pomocne informacje można znaleźć na stronach m.in.:• Ministerstwa Edukacji i Nauki – https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczny-wypoczynek-poradnik-men-dla-rodzicow-i-opiekunow-2
-
Sukces Izabeli w konkursie plastycznym „Roztocze malowane – ŁĄKOWISKO”
Organizatorem Konkursu Plastycznego „Roztocze malowane – ŁĄKOWISKO” jest Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu.
Celem konkursu jest:
-
Pogłębienie wiedzy dzieci nt. bioróżnorodności i piękna otaczającej nas przyrody.
-
Zainteresowanie dzieci przyrodą oraz rozwijanie umiejętności artystycznych w prezentowaniu roślin i zwierząt.
-
W tym roku na konkurs wpłynęła rekordowa ilość prac plastycznych, bo aż 127.
Z naszej szkoły „ Łąkowisko” w formie pięknych prac plastycznych zaprezentowały:
Oliwia Ciupak, Maja Piasecka, Izabela Kościk, Amelia Siostrzankowska.
Miło nam poinformować, że wyróżnienie w konkursie otrzymała Izabela Kościk.
Gratulujemy!
-
Powiatowy Konkurs Twórczości „Moja Mała Ojczyzna”
W Szkole Podstawowej im. Jana Króla w Nieliszu odbył się XVIII Powiatowy Konkurs Twórczości „Moja Mała Ojczyzna” pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Nielisz Pana Adama Wala. Przedmiotem konkursu była prezentacja swoich możliwości twórczych, rozwijanie przez uczniów wrażliwości estetyki inspirowaną specyficzną kulturą i krajobrazem. Uczniowie mieli możliwość promocji własnego regionu, popularyzację architektury oraz zabytków miast, miasteczek, wsi naszej pięknej Zamojszczyzny. Jednym z celów było również zachęcenie uczniów do poznania świata nauki, kultury i sztuki oraz do twórczego pobudzenia wyobraźni młodego artysty.
Z naszej szkoły w konkursie wzięła udział Laura Wnuk, która w formie pracy plastycznej pięknie przedstawiła swoją MAŁĄ OJCZYZNĘ. Gratulujemy!
WYCIECZKA DO WIOSKI PRZYGODY ,,FRAJDA"
8 czerwca odbyła się wycieczka dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I – III do Bliżowa, gdzie znajduje się Wioska Przygody FRAJDA.
Położona jest w centrum Roztocza, w malowniczej wsi Bliżów. Na terenie wioski czekało dzieci mnóstwo atrakcji: takich jak: duże szklane tablice do malowania farbami, tablica muzyczna, tablica kredowa,tablica magnetyczna, duża piaskownica, ścieżka sensoryczna oraz miejsce na odpoczynek w hamakach.
Wioska przygody FRAJDA to miejsce, gdzie dzieci w aktywny sposób spędziły czas, integrując się.
Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, musieliśmy pożegnać to wyjątkowe miejsce i wracać do Szczebrzeszyna.
To był piękny, słoneczny dzień pełen wrażeń.
36
Wycieczka do RPN w Zwierzyńcu
Dnia 6 czerwca 2022roku uczniowie klas IV-VII naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce turystycznej do Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu pod opieką p. Joanny Kobylarz,
p. Pawła Kryszczuka oraz p. Rafała Sudołowicza.Od 2019 r. Roztoczański Park Narodowy realizuje projekt „ Ochrona gatunków i siedlisk Natura 2000 na obszarze Roztoczańskiego Parku Narodowego”. Tegoroczna IV edycja projektu nosi nazwę „ W naturze roztoczańskich nietoperzy” – jedynych zdolnych do lotu ssaków.
Celem wycieczki było kształtowanie pokolenia młodych mieszkańców ziemi świadomych ogromnej wartości przyrodniczej i kulturowej regionu w którym żyją; obserwacja zwierząt w ich naturalnym środowisku; poznawanie piękna najbliższej okolicy; uczenie współdziałania w grupie oraz popularyzacja ruchu na świeżym powietrzu.
Po dotarciu do Zwierzyńca uczniowie zostali podzieleni przez przewodnika na dwie grupy.
W czasie gdy jedna oglądała film o malowniczym Roztoczu, druga brała udział w warsztatach przybliżających życie nietoperzy. Po zakończeniu bardzo ciekawych zajęć i poszerzeniu swojej wiedzy na uczniów czekało pieczenie kiełbasek. Ostatnim etapem wycieczki były zajęcia w terenie. Uczniowie podzieleni na cztery drużyny rozwiązywali różne ciekawe zagadki, przy okazji spacerując po parku oraz podziwiając piękno przyrody. Uczniowie wrócili zmęczeni, ale i bardzo zadowoleni.Serdecznie dziękujemy Dyrekcji oraz Pracownikom RPN za owocne lata współpracy oraz ciekawą, niecodzienną lekcję poza ławą szkolną zaprezentowaną naszym uczniom.
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 im. Róży Zamoyskiej w Szczebrzeszynie.
33
Obchody DNIA PATRONA i DNIA DZIECKA
1 czerwca 2022 roku w naszej szkole odbyła się podwójna uroczystość. Obchodziliśmy 16 rocznicę nadania naszej szkole imienia Róży Zamoyskiej i wręczenia szkole sztandaru oraz szkolne obchody Dnia Dziecka. Spotkanie miało uroczystą oprawę, uczestniczyli w nim przedstawiciele Organu Prowadzącego – Stowarzyszenia Oświatowego „Klemensów’ oraz Rady Rodziców. Uroczystość rozpoczęła uroczysta akademia poświęcona postaci Patronki naszej szkoły -Róży Zamoyskiej przygotowana przez uczniów klas IV-VII. W montażu słowno- muzycznym ukazano Różę Zamoyska jako nauczycielkę wartości, uwzględniono także przypadającą w tym roku 670 rocznicę nadania naszemu miastu praw miejskich.
Następnie chętni uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności: grę na instrumencie, popisy wokalne i recytatorskie oraz umiejętności plastyczne. Po krótkiej przerwie „obiadowo- technicznej” wszyscy zgromadzili się na placu szkolnym, gdzie do dalszej wspólnej zabawy tańcem. Do zumby zaprosiła uczniów Pani Katarzyny Czuk Prezes Stowarzyszenia
Potem odbyły się konkurencje rekreacyjno- sportowe, mecz w piłkę siatkową pomiędzy drużyną uczniów oraz nauczycieli i rodziców. Wygrali dorośli, ale uczniowie też „dawali z siebie wszystko”. Wspólne śpiewy i zabawy integrowały społeczność szkolną. Nadwątlone siły można było zregenerować grillowanymi kiełbaskami oraz lodami.
Szybko minął czas w miłej, serdecznej atmosferze. Było to pierwsze takie spotkanie po rygorach związanych z pandemią. Bardzo cieszymy się, że dopisała pogoda i humory.
55
"Opowieść o Argentynie" - spotkanie z podróżnikiem Mateuszem
31 maja odwiedził naszą szkołę podróżnik, pan Mateusz Chołody, który zabrał uczniów w ponad godzinną wyprawę po dalekiej Argentynie.
„Opowieść o Argentynie” obejmowała wiele elementów: geograficzne (położenie Argentyny, skala odległości, atrakcje geograficzne), historyczne (historia kolonizacji Ameryki Południowej, legendy związane z Argentyną i historia jej powstania, kultura Indian), obyczajowe (kultura Argentyńskiego tanga, ciekawostki z życia Argentyńczyków) oraz przyrodnicze (niespotykane rośliny i niesamowite zwierzęta Argentyny). Pan Mateusz z pasją referował swoją wyprawę do tego kraju, ilustrując swoją opowieść barwnymi slajdami i dużą ilością rekwizytów. Wspomniał też o polskich akcentach, jakie można spotkać w tym kraju "na drugim krańcu świata" Na zakończenie uczniowie mieli okazję zatańczyć z podróżnikiem tango.
Dziękujemy za wspaniałą i interesującą lekcję!
12
Konkurs „BAW SIĘ I BĄDŹ BEZPIECZNY” - rozstrzygnięty
W poniedziałek 30 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej w Bodaczowie odbył się MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE W RUCHU DROGOWYM „BAW SIĘ I BĄDŹ BEZPIECZNY”. Wzięły w nim udział zespoły dzieci z klas I-III ze szkół podstawowych z terenu gminy Szczebrzeszyn i gminy Zamość. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie Weronika Wojciechowska (kl. III), Liliana Misiarz (kl. II) i Stanisław Pańczyk (kl. I). Uczestnicy konkursu musieli wykonać trzy zadania: rozwiązać test wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, namalować plakat oraz ułożyć rymowankę. Prace uczniów pomagali oceniać Burmistrz Szczebrzeszyna Pan Henryk Matej oraz Aspirant Komendy Miejskiej w Zamościu Pan Dariusz Kuropatnicki. Reprezentacja naszej szkoły zajęła I miejsce egzekwo z reprezentacją Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczebrzeszynie. Uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy z rąk Burmistrza Szczebrzeszyna, pod którego Patronatem odbywał się konkurs.
Laureatom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Wycieczka do Lublina - Przedsięwzięcie MEiN "Poznaj Polskę"
Dnia 20 maja 2022r. w Szkole Podstawowej Nr 3 w Szczebrzeszynie odbyła się wycieczka do Lublina w ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”.
W wyjeździe uczestniczyli uczniowie klas I – III. Uczniowie odwiedzili Regionalne Muzeum Cebularza, natomiast podczas interaktywnego pokazu z udziałem legendarnej Esterki oraz piekarza Franka przedstawiona została geneza powstania tego wspaniałego wypieku z terenu Lubelszczyzny. Podczas wizyty w muzeum każdy dowiedział się czegoś z historii Lublina, poznał legendę i przepis na cebularze oraz odkrył właściwości jego składników. W czasie pokazu uczniowie na chwilę stali się piekarzem przyczyniając się do powstania aromatycznych cebularzy. Nasi uczniowie fantastycznie spędzili czas i poszerzyli wiedzę poprzez zabawę. Podczas części warsztatowej każdy uczestnik wykonał swojego cebularza, którego zabrał do domu.
Następnie podczas spaceru po Muzeum Wsi Lubelskiej zobaczyliśmy zabytki architektury drewnianej, murowanej i zbiory etnograficzne z rejonu dawnego województwa lubelskiego, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. Spacerowaliśmy również po sektorze miasteczkowym, będącym modelem prowincjonalnego miasteczka z lat 30. XX wieku. , obejmującym plac rynkowy oraz zabudowę na północ od niego. Mieliśmy okazję zobaczyć ekspozycje m.in. zakładu fryzjerskiego, sklepu żelaznego, kuchni żydowskiej, poczty, trafiki, piwiarni, domu burmistrza oraz warsztatów – kołodzieja, szewca i cholewkarza
Ostatnim etapem wyjazdu było zwiedzanie Ogrodu Botanicznego UMCS, gdzie uczniowie mogli poznać rośliny z różnych stref geograficznych świata oraz dowiedzieć się, które gatunki są objęte ochroną z powodu zagrożenia wyginięciem oraz zwiedzić Dworek Kościuszków. Obecny budynek Dworku Kościuszków jest rekonstrukcją wzniesioną na zachowanych piwnicach pierwowzoru. W trakcie prac konserwatorskich użyto części materiałów pochodzących z rozbiórki dawnego dworu. Obiekt jest ujęty w Rejestrze Zabytków Lublina i podlega wraz z parkiem opiece konserwatorskiej.
Odwiedziliśmy również szklarnie roślin tropikalnych i pustynnych. Jedną ze szklarni zajmuje, licząca ponad 900 gatunków i odmian, kolekcja sukulentów pochodzących z obszarów suchych, pustyń i półpustyń. Najliczniej reprezentowane są pochodzące z obu Ameryk kaktusy – ponad 500 taksonów. Zobaczyć można zarówno wielkie kaktusy kolumnowe, jak również beczkowate i kuliste. Większość roślin zgromadzonych w drugiej szklarni, to rośliny wilgotnych lasów deszczowych.
Pełni wrażeń i nowej wiedzy oraz bardzo zadowoleni wróciliśmy szczęśliwie i bezpiecznie do domu.
Jesteśmy szczęśliwi, że uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w tak cennym przedsięwzięciu. Serdecznie dziękujemy.
51
Archiwum Aktualności