Etap I
ROZMAWIAMY O SADZIE
Zadanie 1:
Budowanie zespołu
Nasz zespół składa się z 8 osób 7 uczniów klasy ósmej i nauczyciel biologii. Informacja o projekcie „Tradycyjny Sad” dotarła do nas od Pani Dyrektor. Postanowiliśmy wziąć udział w projekcie ponieważ w otoczeniu szkoły znajduje się stary sad, którego owocami zajadamy się jesienią. Pomyśleliśmy, że jeżeli dosadzimy do niego inne drzewa owocowe to w przyszłości skorzystają z tego nasi młodsi koledzy. Wszyscy jesteśmy uczniami jednej klasy dlatego łatwo było nam podzielić się zadaniami związanymi z projektem. Dobrze czujemy się w swoim towarzystwie, w naszym gronie znajdują się koleżanki uzdolnione plastycznie, Ola i Ala i to one wykonały logo naszego zespołu. Koledzy Bartek i Michał przygotowali prezentację multimedialną na temat starych odmian drzew owocowych, którą zaprezentowaliśmy przed społecznością szkolną. Pani Ewa zapoznała nas z regulaminem konkursu oraz informacjami dotyczącymi historii sadownictwa.
Zadanie 2:
Zdobywanie wiedzy
Nasz opiekun Pani Ewa Mazur przeprowadziła zajęcia z zespołem Sadownicy z Roztocza dotyczące bioróżnorodności w polskich sadach w oparciu o scenariusz „Kuszenie „starym” jabłkiem”. Wspólnie z opiekunem rozmawialiśmy na temat utrzymania w naszych sadach starych odmian drzew owocowych które są podstawą różnorodności gatunkowej tych zbiorowisk roślinnych, zwróciliśmy również uwagę na konieczność wykorzystania starego drzewostanu ze względu na ich wytrzymałość na szkodliwe czynniki środowiska. Drzewostan w sadzie koło szkoły jest bardzo stary mimo tego ma pyszne owoce. Główne tezy wykładu:
1.Stosowanie starych odmian drzew owocowych we współczesnym sadownictwie,
2. Wpływ lokalnych warunków na dobór określonych odmian jabłoni, grusz, śliw i wiśni.
3. Zaprezentowanie nazw starych odmian jabłoni, grusz, śliw i wiśni.
4. Poznanie smaku różnych odmian jabłek.
5. Prezentacja przepisów na przetwory z owoców.
Przy wykonywaniu tego zadania korzystaliśmy z różnych źródeł informacji na temat ekologicznych upraw
Zadanie 3
ZAPLANOWANIE SADU
Sad, który znajduje się obecnie w otoczeniu szkoły jest bardzo stary . Drzewa owocowe mają ok 80 lat, ale w dalszym ciągu owocują. W sadzie rosną 2 śliwy węgierki, 1 orzech włoski, 3 jabłonie Welsa ( tak nam się wydaje :))) 1 orzech laskowy i 2 wiśnie szklanki. Teren sadu jest słoneczny. Położony jest po zachodniej stronie szkoły. Mieszkańcy naszej miejscowości mają swobodny dostęp do tego terenu ponieważ teren szkoły jest ogólnodostępny. Teren, na którym rosną obecnie drzewa owocowe i będą dosadzane kolejne ma ok 15 arów (wymiary 30m/50 m.) Dokonaliśmy pomiaru ph gleby jest ona lekko kwaśna o pH +/- 6,4. Jeżeli będzie taka konieczność to obniżymy jeszcze jej kwasowość dokonując wapnowania gleby (np. węglanem wapniowo-magnezowym, który jednocześnie uzupełni magnez). Teren na którym będą dosadzane drzewa należy do szkoły. Pani Dyrektor wyraziła zgodę na dosadzenie kolejnych drzew owocowych.
Dokonaliśmy wyboru drzew, które chcemy dosadzić. Są to:
-
3 odmiany jabłoni: Kronselka, Kosztela, Oliwka Żółta
-
2 odmiany gruszy: Faworytka, Konferencja
-
Zadanie 4:
Promocja projektu
Realizując zadanie promocja projektu przygotowaliśmy prezentację multimedialną, którą zaprezentowaliśmy naszym szkolnym kolegom podczas apelu szkolnego. Nasza społeczność uczniowska, nie jest duża. Do szkoły uczęszcza ok 80 uczniów klas 0-VIII i przedszkola. W apelu uczestniczyło ok 50 uczniów. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali informacji o projekcie i obejrzeli przygotowana przez nas prezentację. Promocja projektu będzie trwała w dalszym ciągu. Oprócz informacji na stronie internetowej naszej szkoły informacja o projekcie zostanie w przyszłym tygodniu umieszczona również na stronie internetowej Miasta i Gminy Szczebrzeszyn. Mamy nadzieję, że ” Zarazimy” tą inicjatywą również inne szkoły z naszej okolicy.
Następnie przystąpiliśmy do realizacji zadań etapu II
ZAKŁADAMY SAD
ZADANIE I
PROMOCJA PROJEKTU
W ramach przygotowań do realizacji drugiej części projektu „Tradycyjny sad” etap „Zakładamy sad” rozpoczęliśmy od przygotowania materiałów o charakterze informacyjnym . Przygotowaliśmy plakaty i ulotki , które wydaje nam się zachęcały do dołączenia się do naszych działań związanych z dosadzeniem drzew owocowych do sadu przy szkole, który rośnie tam od co najmniej 50 lat. Chcieliśmy przybliżyć naszym rodzicom, sąsiadom, kuzynom ideę tego fajnego przedsięwzięcia. Przygotowaliśmy również prezentację dla rodziców naszej szkoły, która została przedstawiona na zebraniu z rodzicami . W prezentacji zawarliśmy informacje na temat projektu i idei sadzenia starych odmian drzew owocowych. Zaproponowaliśmy aby rodzice dołączyli do nas podczas dosadzania nowych drzewek zakupionych dzięki grantowi otrzymanemu w ramach projektu. Propozycja została przyjęta z wielkim entuzjazmem. Okazało się, że nasi rodzice są tradycjonalistami i uważają, że stare odmiany drzewek owocowych są pod wieloma względami lepsze od obecnie sadzonych nowoczesnych odmian.
ZADANIE 2
ZAKŁADANIE SADU
Założyliśmy, że nasz mini sad będzie posadzony w towarzystwie starych drzew owocowych, które rosną w otoczeniu naszej szkoły od co najmniej 70 lat. Zamówiliśmy odmiany drzew owocowych, które były proponowane przez regulamin projektu ” Tradycyjny Sad”: 2 odmiany gruszy (Bonkreta Wiliamsa i Klapsę) oraz 4 odmiany jabłoni (Malinową, Kosztelę, Papierówkę oraz Oliwkę żółtą). Zakupiliśmy również rośliny towarzyszące :lawendę, skalnicę, które zostały posadzone w specjalnie przygotowanym miejscu. Jako rośliny towarzyszące zostały dosadzone również rośliny przyniesione przez nasze mamy: floksy, dzwonki, jaskry. Teren, który został zatwierdzony przez panią Dyrektor na posadzenie mini sadu nie wymagał specjalnego przygotowania. Przed posadzeniem drzewek owocowych nasi rodzice skosili trawę i wzbogacili glebę obornikiem. Sad jest oddzielony od szkolnego placu zabaw ogrodzeniem z siatki, dlatego nie było potrzeby dodatkowego zabezpieczania go. Podczas naszych spotkań koła Sadowników z Roztocza opracowaliśmy plan zabiegów, które powinniśmy przeprowadzić w naszym sadzie. Posadziliśmy drzewka, zgodnie z przygotowanym planem, oznaczyliśmy, miejsce naszego sadu tabliczką, którą otrzymaliśmy od Państwa. Będzie ona w trwały i widoczny sposób opisywać obszar naszego mini sadu. Naszym rodzicom, nauczycielom, sąsiadom podobała się bardzo inicjatywa związana z naszym sadem. Mamy nadzieję, że nasze drzewka będą pięknie rosły i owocowały.