Gminny Matematyczny Konkurs Multimedialny
pod honorowym patronatem
Burmistrza Szczebrzeszyna Pana Henryka Mateja
MATEMATYKA jest jak kurz – jest wszędzie i już!
Konkurs zorganizowany został w ramach realizacji zadań ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „(Nie)zwykła matematyka” przez Szkołę Podstawową im. Juliana Tuwima w Wielączy Kolonii. Miał zasięg gminny i mogli w nim brać udział uczniowie klas IV - VIII Szkół Podstawowych z terenu Gminy Szczebrzeszyn.
Konkurs służył:
- rozbudzaniu i rozwijaniu u uczniów zainteresowania matematyką,
- zachęcaniu uczniów do szukania powiązań matematyki z innymi dziedzinami,
- umożliwieniu uczniom dzielenia się swoimi zainteresowaniami i pasjami z rówieśnikami,
- rozwijaniu umiejętności technologicznych uczniów.
Konkurs polegał na wykonaniu zdjęcia lub prezentacji multimedialnej pokazującej matematykę w otaczającym nas świecie. Na konkurs można było przesyłać fotografię krajobrazu, żywej lub martwej natury wykonane w dowolnym miejscu (bez postaci ludzi) oraz opisać jej związek z matematyką.
Tego zadania podjęły się dwie uczennice naszej szkoły: Emilia Bielecka z klasy VI i Alicja Domienik z klasy VIII.
Uczennice postanowiły poszukać matematyki w przyrodzie…
Dziewczyny na początku swojej pracy zgłębiły wiedzę teoretyczną dotyczącą poszukiwania matematyki w otaczającym nas świecie. Natrafiły na pojęcia złotej liczby, fraktali i ciągu Fibonacciego.
Emilka na swoim zdjęciu przedstawiła kwiaty o liczbie płatków z ciągu Fibonacciego: Czermień błotna - jeden płatek Bodziszek - pięć płatków Szczawik zajęczy - pięć płatków, trzy listki. Uczennica dowiedziała się, że rośliny o filotaksji skrętoległej charakteryzują się skręceniem opisywanym za pomocą liczb ciągu Fibonacciego. Przykładem tego są choćby spirale ułożeń nasion w takich kwiatach jak słonecznik lub stokrotka. Liczba płatków w kwiatach też zwykle jest liczbą z ciągu Fibonacciego - a nawet układ liści na łodydze zazwyczaj jest zgodny z tą regułą. Według podobnych spiralnych zasad wyrastają szyszki, ananasy, brokuły, kalafiory czy kapusta.
Alicja na swojej pracy przedstawiła złotą spiralę zwaną też spiralą logarytmiczną lub równokątną muszli ślimaków. Spirala równokątna jest figurą samopodobną, tzn. że dowolny jej fragment odpowiednio powiększony (lub pomniejszony) pokrywa się z pewnym innym jej fragmentem (taką własność mają też fraktale). To właśnie samopodobieństwo tłumaczy, dlaczego taka a nie inna spirala pojawia się na muszlach. Mimo, że na każdej muszli pojawia się ta sama matematyczna krzywa, przyroda potrafi realizować kształt i wielkość muszli na wiele sposobów, co uwidocznione zostało na fotografii.
W dniu 14 marca 2023r. nastąpiło podsumowanie konkursu. Dziewczyny otrzymały dyplomy i nagrody z rąk Burmistrza Szczebrzeszyna i Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Wielączy Kolonii. Po ogłoszeniu wyników okazało się, że Alicja Domienik uplasowała się na III miejscu a Emilia Bielecka zdobyła wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach!